"Disleksi İçin Her Şey!"

DİSLEKSİ ANNE BABASI OLMAK

Bir ebeveyn olarak, disleksik çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu desteği vermekte zorlanırken kendinizi yalnız hissetmeniz olasıdır. Sorular ve sorunlar bunaltıcı görünebilir: Yardım için nereye gidebilirim? Durumu nasıl teşhis ettirebilirim? Farklı bir okul düşünmeli miyim? Hangi okuma programları en iyi sonucu verir? Çocuğum hiç mi okuyamayacak ? Çocuğum üniversiteye gidebilecek mi?

Devamını Oku

DİSLEKSİ İÇİN İSİM KOYMANIN FAYDALARI

İsim Koymanın Yararları Bir değerlendirme sonucunda çocuğa disleksili olduğu söylendiğinde ve bunun ne olduğuna dair pozitif bir tanımlama yapıldığında, çocuk artık tembel veya “aptal” olmadığını ve kendisine yardım edilebileceğini bilir.

Devamını Oku

DİSLEKSİ ŞÜPHESİ ? Erken Harekete Geç

Harflerin seslerini tam olarak öğrenemeyen 5-6 yaşındaki çocuk, sesleri harflerle eşleştiremeyen 7 yaşındaki çocuk olur. 11 yaşına geldiğinde, sınıfta yüksek sesle okumaktansa sıraların arasında saklanmayı tercih eden çocuktur. 18 yaşında, dayanılmaz derecede yavaş okuyan, önemli testleri ayrılan sürede bitiremeyen genç haline gelir ve eğitiminin devamı için kendisi dahil kimsenin umudu kalmaz.

Devamını Oku

EVDE DİSLEKSİ

Disleksi için evde ne yapılabilir.Disleksisi olan çocuğunuza yardımcı olmak çocuğunuzun benlik saygısına güç katmak için uzman olmak zorunda değilsiniz.

Devamını Oku

GARDEN VARİETY

Garden Variety Poor Reader ifadesi ilk kez Gound and Tunmer tarafından 1986 yılında Okuması zayıf olan çocukları tanılamak amacıyla kullanılmıştır. Bu zayıf okuyucuların diğer okuma sorunu olan çocuklardan farkı; dinleme, dil, soyut sözcükleri anlama, ifade etme, tanıma gibi becerilere göre ortaya atılmıştır.

Devamını Oku

Okuma Öğretiminde Yürütücü İşlevler

Öncelikle yürütücü işlevlerin ne olduğunu bulmaya çalışalım. Temel olarak yürütücü işlevler terimi, öz kontrol veya öz düzenleme

Devamını Oku